O filmu

10. června 2007 v 18:48 | Text:Tom Franzki,Foto:Paramout |  Čarodějky
Dost možná je denně potkáváte, ani o tom nevíte. Možná bydlí právě ve vedlejším bytě a třeba ovlivňují váš život víc, než si jen dokážete představit. Kdo? Čarodějky!
Už dávno nevypadají jako škaredé a shrbené stařeny, které přebývají v polorozpadlých chatrčích uprostřed lesa, vaří lektvary, uhranují dobytek a čas od času vyrazí na slet. Vlastně tak ve skutečnosti ani nikdy nevypadaly. Jen v pohádkách. Realita byla jiná. Za čarodějky byly považovány většinou krásné dívky, které spíše než aby konaly zázraky, dokázaly kouzlit s bylinkami, a více než magickou silou uhranovaly svým ženstvím. Ovšem odpradávna tu byli nabubřelí muži, kteří když krásnou ženu nemohli mít jen pro sebe, nedovolili ji mít nikomu jinému. A tak se mučilo, upalovalo, pranýřovalo a plenilo.
Ovšem zatímco dříve stačilo, aby sousedovi přestala žrát kráva a už vás vedli na hranici, dnes se stává čarodějnictví výnosným byznysem. Odhánět od sebe zlé duchy a vykládat budoucnost si nechává stále více lidí. Právě to bylo také impulsem k natočení seriálu Čarodějky.
Autoři se při vymýšlení seriálu totiž více než dřívějšími projekty s čarodějnickou tematikou inspirovali realitou a stále četnějšími případy nevysvětlitelných jevů, za kterými mnozí lidé vidí novodobé čarodějnice a čaroděje. "Lhala bych, kdybych řekla, že jsme nepokukovali po různých filmech o bosorkách, hlavně po Buffy, přesto je seriál vlastně inspirovaný skutečností. Načetli jsme mnoho knih o čarodějnictví, než jsme se pustili do natáčení," prozrazuje jedna z producentek seriálu Constance M. Burge.
Ne každý jim přál
Sestry Halliwellovy - Prue (Shannen Doherty), Piper (Holly Marie Combs) a Phoebe (Alyssa Milano) zezačátku netušily, kým byla ve skutečnosti jejich babička a co na ně čeká, až otevřou dveře na půdu v domě, který po ní zdědily, a přečtou podivné zaklínadlo. Stejně tak ani producenti 7. října 1998, kdy byl uveden první díl Čarodějek, netušili, jak to s projektem nakonec dopadne. Ostřílený autorský tým Aarona Spellinga sice ke každému svému seriálu přistupuje jako k nejlepšímu na světě, v tomto případě si ale ani velký Spelling nebyl jistý, jestli Čarodějky přežijí první sérii. Důvodů k obavám bylo hned několik.
Prvním z nich byl vztah Spellinga a Shannen Doherty, která usilovala o jednu z hlavních rolí a která si svoji pověst pošramotila v dobách natáčení BH 90210. Odtud ji seriálový producent vyhodil kvůli požívání alkoholu, nespolehlivosti, pozdním příchodům na natáčení a aroganci vůči kolegům. "Mezi Spellingem a Shannen to v roce 1994 opravdu vřelo. Nemohli si přijít na jméno a producent herečce sliboval, že si v žádném seriálu už nezahraje. Od té doby ale uplynuly čtyři roky, a tak jí dal ještě jednu šanci. Nikdy se ale nepřestal bát, že ho opět zradí a celý projekt pošle ke dnu," vzpomíná producent E. Duke Vincent. Shannen se nakonec v roce 2001 dala opět na alkohol a na podzim byla vyhozena i z Čarodějek. Do třetice už Spelling chybu udělat nechce. A tak se jako plané jeví loňské spekulace, že by se měla do seriálu opět vrátit. Na zhoršující se vztahy v Čarodějkách vzpomíná i představitelka jedné z hlavní rolí Alyssa Milano: "Shannen se začala utápět v alkoholu, ale nikdo netušil, že se s námi tak znepřátelí. Byli jsme jako sestry, ale pak nás začala pomlouvat, napadat a nenávidět. Možná začala šílet z toho, že s námi musí trávit čtrnáct hodin denně, devět měsíců v roce. To ale ví jen ona."
Dalším důvodem k obavám, že seriál neprorazí, byl podivný vztah tvůrců a distributora. Producenti vytýkali zástupcům Warner Bros., že je jim show "naprosto ukradená", ačkoliv figurovala na druhém místě sledovanosti. Čarodějky překonaly i takové hity jako Dawsonův svět či Will a Grace a byly také tvrdým konkurentem Chcete být milionářem. "Jsem otrávený z nedostatku reklamy a propagace. Warner na nás kašle a odsouvá nás daleko za Buffy nebo Dawsonův svět. Přitom jsme nejlepší," vykřikoval na přelomu let 2000 a 2001 výkonný producent seriálu Brad Kern. Od té doby se ale situace změnila. Čarodějky pravidelně sleduje na pět milionů diváků a Warner Bros. letos v lednu schválili natáčení sedmé série 2004/2005. Nyní vzniká šestá.
Všechny za jednu
A o čem že seriál vlastně je? Prue, Piper a Phoebe jsou na první pohled tři obyčejné sestry. Každá jiná, přesto jedna na druhou nedá dopustit. Jejich životy se od základu mění v okamžiku, kdy zjistí, že mají po svých rodičích vrozené magické schopnosti. Jejich údělem se tak kromě žití normálního pozemského života stává i boj se zlem, démony a negativními silami. Kdo jsou, co se v nich skrývá a jak dnes žijí herečky, které ze sebe na pár let udělaly prvotřídní čarodějky? Na to se vám pokusíme tímto materiálem odpovědět.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama