Vznik a styl Buffy

10. června 2007 v 19:03 | li.pa |  Buffy,přemožitelka upíru

Vznik a styl Buffy

Scénárista Joss Whedon postavil seriál na opačném principu než většina hororových filmů, kde mladá blond dívka slouží jen jako hysterická oběť nebo někdo, koho může zachránit hlavní mužský hrdina. Whedon toto klišé obrátil a tak je to často Buffyin kamarád Alex, kdo potřebuju zachránit, a Buffy se o sebe dokáže postarat víc než dobře. Nicméně její osobní život je stejně zmatený a bolestivý, jako pro většinu dívek jejího věku. Tato kombinace fyzické síly a citové zranitelnosti získala pro seriál početné skupiny fanoušků.
Děj se odehrává v Kalifornii ve fiktivním městě Sunnydale, jehož střední škola stojí přímo na Pekelné bráně (Hellmouth), která slouží jako spojení mezi naším světem a temnou říší démonů. Přítomnost brány také přitahuje do Sunnydale nejrůznější monstra a zloduchy.
Nejvíce se v seriálu objevují samozřejmě upíři, zpodobňovaní různými způsoby inspirovanými mýty, pověstmi i literaturou. Buffy a její přátelé dále bojují s démony, duchy, bohy, troly, zombie, čarodějnicemi i mezi sebou, a často není jejich úkolem nic menšího, než záchrana světa. Mytologie seriálu je inspirována tradičními pověstmi o nadpřirozenu i dalšími kulturními, náboženskými a fiktivními zdroji. Nadpřirozené prvky mají téměř vždy metaforický nebo symbolický význam.

Buffy (Sarah Michelle Gellar) je přemožitelka, další z dlouhé řady mladých dívek vyvolených osudem, aby bojovaly proti silám zla. To jí dává extrémní sílu, výdrž, obratnost, intuici, uzdravovací schopnost a částečně také dar předpovídání budoucnosti ve formě snů. Dohlíží na ni její Pozorovatel Rupert Giles (Anthony Stewart Head), který je na začátku seriálu ve škole knihovníkem.
Pomáhají jí také její přátelé, označovaní v originále jako "Scooby gang" nebo "Scoobies", kvůli podobnosti s postavami z kresleného seriálu Scooby Doo. Sarah Michelle Gellar později hrála postavu z tohoto seriálu, Daphne, ve filmech Scooby Doo' a Scooby Doo 2.
Buffy je většinou ta, která podstupuje fyzické souboje. Její kamarádka Willow Rosenberg zajišťuje shánění potřebných informací na počítači, od druhé série ke svým schopnostem přidá i magii. Giles je jako knihovník zběhlý ve vyhledávání informací v běžných knihách i starých mystických textech. Alexander Harris jako jediný nemá žádnou zvláštní schopnost a sám to také později přiznává.
Seriál je zajímavý tím, jak smíchal mnoho žánrů dohromady - horor, bojová umění, romanci, melodrama i komedii. Narozdíl od filmu, který byl špatně přijat a jeho tvůrce Whedon se od něj distancoval, dosáhl seriál velkého úspěchu jak mezi mladšími diváky (pro které byl určen), tak mezi staršími televizními kritiky. Mnozí to připisují chytře napsaným scénářům a talentu Josse Whedona.
Seriál je plný metafor k problémům a zkouškám období dospívání. V epizodě Out of Sight, Out of Mind je použita neviditelnost jako metafora k tomu, být ignorován ostatními. V dílu The Pack jsou Alex a několik dalších jeho spolužáků ovládnuti hyenami, což zpodobňuje často negativní důsledky vlivu skupiny na mentalitu jedince. Zřejmě nejdiskutovanější metaforou je následek toho, že se spolu Buffy a Angel vyspí - Buffy přijde o panenství a Angel o duši. Sarah Michelle Gellar k tomu řekla: "To je jasná metafora. Vyspíš se s klukem a on je najednou zlej."
Seriál si za toto a další zdánlivě puritanské podtexty vysloužil hodně kritiky. Whedon ale tvrdí, že seriál se prostě jen zabývá následky činů a jejich dopadem na emoce diváků. Říká: "Nedávám lidem co chtějí, dávám jim co potřebují. ... Nikdo nechce vidět v Othellovi pokojný rozvod. Lidé chtějí vidět tragédii. ... Věci se musí pokazit, špatné věci se musí dít."
Podle Whedona si seriál musí své emocionální chvíle zasloužit a tak postavy musí často bolestivě zodpovídat za své činy. Například když v šesté sérii je Buffy vzkříšena z mrtvých jejími přáteli, je spolu s ní přivolán i démon jako určité vyvážení. Její přátelé si mysleli, že byla v pekle, ona ale byla v nebi, a tak je pro ni návrat do drsné reality života velice těžký. Také díky jejímu oživení může v sedmé sérii První zlo vést válku proti linii Přemožitelek.
Děj není uzavřen do jednotlivých epizod, ale každá série má hlavní dějovou linku, kterou jednotlivé díly sledují, a svého hlavního zloducha, doprovázeného jedním nebo více menšími zloduchy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama